Prix de Paris 2019 - SHiUK

Idź do spisu treści

Menu główne

Prix de Paris 2019

WYŚCIGI > Ze świata

Grand Prix de Paris 2019


Grand Prix de Paris jest trzecią (po Prix d'Amérique i Prix de France) koroną francuskich wyścigów. To gonitwa dla koni od 4 do 10 lat, zamknięta dla wałachów, rozgrywana z elastycznego startu na dystansie 4150 m. Co roku gromadzi na podparyskim hippodromie Vincennes kłusaki, z których najlepsze dzielą między siebie pulę nagród w wysokości 350.000 €.

24 lutego na starcie stanęło jedenaście koni, które czekała długa droga do celownika. Zabrakło wśród nich zwycięzcy Prix de France - szwedzkiego Readly Express oraz ulubieńca publiczności - Bold Eagle. Pod ich nieobecność faworytką biegu okrzyknięto Belinę Josselyn, która miesiąc wcześniej wygrała Prix
d'Amérique, jednak już w Prix de France została zdyskwalifikowana. Równie wysoko oceniane były szanse drugiego trenowanego przez Jean-Michela Bazire kłusaka, 6-letniego Looking Superb, który w Nagrodzie Ameryki uległ Belinie tylko o łeb.

Tym razem nie było miejsca na błędy. Powożony przez Alexandra Abrivarda Looking Superb jeszcze przed końcem pierwszego okrążenia wyprzedził prowadzącą niemal od startu Bahię Quesnot (Junior Guelpa) i podkręcił tempo rozprowadzając wyścig dla swojej stajennej koleżanki. Jean-Michel Bazire zrównał się z nim w połowie przedostatniej prostej, a za ożywioną dyskusję jaką rozpoczął w tym momencie ze swoim protegowanym komisarze ukarali go dwudniowym zawieszeniem licencji drivera. Na finiszu jednak liczyła się już tylko kasztanowata klacz. Kilkadziesiąt metrów przed celownikiem Bazire upewnił się co do swojej znaczącej przewagi nad resztą stawki i uśmiechając się pozwolił sobie na gest zwycięstwa. Drugie miejsce wywalczył błyskotliwie finiszujący Tony Gio (Christophe Martens), a jako trzeci wyścig ukończył Carat Williams z Davidem Thomain w sulce.

Tym samym należąca do Ecurie Yvan Bernard 8-letnia córka Love You dołączyła do wąskiego grona zwycięzców trzech największych francuskich klasyków i stała się siódmym kłusakiem w historii, który w jednym roku wywalczył podwójne trofeum Grand Prix d'Amérique / Grand Prix de Paris. Ostatnią klaczą, która tego dokonała była Gélinotte w 1957 roku! Dla Jean-Michela Bazire to szóste zwycięstwo w Grand Prix de Paris w charakterze powożącego, a czwarte w roli trenera. Dla samej Beliny Josselyn to trzecie zwycięstwo rangi G1 w karierze, dzięki któremu jej konto opiewa na sumę niemal 2,3 mln €!


Grand Prix de Paris 2019 - Vincennes - BELINA JOSSELYN / Jean-Michel Bazire


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego