Prix de Paris 2018 - SHiUK

Idź do spisu treści

Menu główne

Prix de Paris 2018

WYŚCIGI > Ze świata

Grand Prix de Paris 2018


Grand Prix de Paris jest trzecią (po Prix d'Amérique i Prix de France) koroną francuskich wyścigów. To gonitwa dla koni od 4 do 10 lat, zamknięta dla wałachów, rozgrywana z elastycznego startu na dystansie 4150 m. Co roku gromadzi na podparyskim hippodromie Vincennes kłusaki, z których najlepsze dzielą między siebie pulę nagród w wysokości 400.000 €.

25 lutego na starcie stanęło czternaście koni, które czekała długa droga do celownika. Zabrakło wśród nich zwycięzcy Prix d'
Amérique - szwedzkiego Readly Express oraz jego najgroźniejszych rywali, czyli Bold Eagle i Propulsion. Pod ich nieobecność faworytką biegu okrzyknięto Belinę Josselyn, która dwa tygodnie wcześniej wygrała Prix de France. Równie wysoko oceniane były szanse 7-letniego Bird Parker, który tej zimy dwukrotnie pokonał francuskiego czempiona Bold Eagle, a także prezentującego wysoką formę Briac Dark.

Po starcie poprowadził Call Me Keeper (
Björn Goop), za którym podążał Best of Jets (Tony Le Beller) oraz Captain Sparrow (Gabriele Gelormini). Te trzy ogiery nieznacznie oderwały się od stawki wymieniając się na pozycji lidera. W połowie gonitwy tempo narzucał już Bilibili (Alexandre Abrivard), a pozostali powożący ustawili się w dwóch rzędach pilnując, by na tak morderczym dystansie niepotrzebnie nie forsować koni. Stawkę zamykał Ave Avis (Frederic Darondel). Prowadzący faworyzowaną Belinę Jean-Michel Bazire trzymał się bezpiecznie drugiego toru, gdzie zajmował czwarte miejsce, tuż za plecami Briac Dark (Matthieu Abrivard) i Bird Parker (Jean-Philippe Monclin). Ten drugi po chwili przesunał się bliżej czoła stawki i to on z niewielką przewagą wyprowadził konie na finiszową prostą. Tuż za nim kłusował Briac Dark, a trzecim polem rozpędzała się Belina Josselyn. Mimo nacisków ze strony rywali, to powożony przez Jean-Philippe'a Monclin Bird Parker minął celownik z przewagą pół długości nad kasztanowatą Beliną, kończąc wyścig w tempie 1'14''3.

To pierwsze zwycięstwo tego powożącego w Grand Prix de Paris. To także pierwszy raz, gdy statuetkę odbiera trener Philippe Allaire. Dla samego Bird Parker to czwarte zwycięstwo rangi G1 w karierze, dzięki któremu jego konto opiewa na sumę niemal 1,8 mln €!Grand Prix de Paris 2018 - Vincennes - BIRD PARKER / Jean Philippe Monclin


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego