Prix de France 2018 - SHiUK

Idź do spisu treści

Menu główne

Prix de France 2018

WYŚCIGI > Ze świata

Grand Prix de France 2018

Grand Prix de France - druga z trzech francuskich koron (pierwszą jest Prix d'Amérique) to gonitwa dla koni od 4 do 10 lat, zamknięta dla wałachów, rozgrywana z autostartu na dystansie 2100 m. Co roku gromadzi na podparyskim hippodromie Vincennes kłusaki, z których najlepsze dzielą między siebie pulę nagród w wysokości 400.000 . Nie inaczej było tym razem.

Wśród piętnastu zapisanych koni zabrakło laureata wcześniejszego Pd'A, szwedzkiego Readly Express. Pod jego nieobecność miejsce faworyta ponownie zajął Bold Eagle. Jego zwolennicy nie poddawali w wątpliwość tego, że po serii pięciu porażek ich ulubieniec wreszcie zwycięży. Niestety, i tym razem musieli zadowolić się zaledwie drugim miejscem. Wygraną w samym celowniku odebrała mu trenowana przez Jean-Michela Bazire Belina Josselyn. Choć nie udało się pobić rekordu ustanowionego w 2007 roku przez ogiera Kool du Caux (1'09''8), to i tak kasztanowata córka Love You minęła celownik z drugim najlepszym czasem w historii gonitwy - 1'10''2.

Po starcie prowadzenie objął Timone Ek (Enrico Bellei), jednak już po 500 m wyprzedziła go Wild Honey (
Björn Goop), dla której był to ostatni wyścig w karierze. Poprawiający trzecim torem Bold Eagle (Franck Nivard) wyraźnie zmierzał na pozycję lidera i 1300 m przed celownikiem to on nadawał tempo gonitwie (1500 - 1'06''5, 1000 - 1'08''9, 500 - 1'10''3). W połowie przeciwległej prostej do czoła stawki dołączył Propulsion (Örjan Kihlström), za którym podążał Ringostarr Treb (Gabriele Gelormini) oraz Belina Josselyn (Jean-Michel Bazire). Ta trzecia tuż przed wyjściem z ostatniego zakrętu ruszyła do ataku, a fenomenalny finisz jaki oddała pozwolił jej minąć celownik o nos przed faworytem. Trzeci przybiegł trenowany przez Daniela Redena Propulsion, a tuż za nim bieg ukończyły Briac Dark (Matthieu Abrivard) i włoski Ringostarr Treb.

To 18 zwycięstwo (na 52 starty) w karierze 7-letniej klaczy, jednak pierwsze tak wysokiej rangi. To także pierwsza zwyciężczyni Grand Prix de France od czasów szwedzkiej Hildy Zonett, która wygrała w 2003 roku. Podopieczna Jean-Michela Bazire ma już na swoim koncie ponad 1,4 mln € i w chwili obecnej prowadzi w klasyfikacji Triple Couronne mając 1 punkt przewagi nad Bold Eagle.

Przed nami walka o trzecią koronę - Grand Prix de Paris na zabójczym dystansie 4150 m. W ubiegłym roku trofeum wywalczył Bold Eagle, ale już dziś wiemy, że tym razem zabraknie go na starcie. Kto zatem okaże się najwytrzymalszym kłusakiem na Vincennes...?Grand Prix de France 2018 - Vincennes - BELINA JOSSELYN / Jean Michel Bazire


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego