Prix d'Amérique 2018 - SHiUK

Idź do spisu treści

Menu główne

Prix d'Amérique 2018

WYŚCIGI > Ze świata

Grand Prix d'Amérique 2018


28 stycznia na podparyskim hippodromie Vincennes po raz #97 rozegrano Prix d'Amérique - najbardziej prestiżową gonitwę dla kłusaków.

-
Nigdy nie zdobyłem złotego medalu olimpijskiego w żadnej dziedzinie sportu, ale zakładam, że to właśnie takie uczucie! - tymi słowami Timo Nurmos podsumował największe zwycięstwo w swojej karierze. Urodzony w 1959 roku Fin, na co dzień związany ze szwedzkim torem Solvalla przyznał, że nie miał wcześniej koni, które mogłyby rywalizować w tak wymagającej i prestiżowej gonitwie, jaką jest Prix d'Amérique. Readly Express był pierwszy. I wykorzystał swoją szansę w stu procentach!

Na skutek czterech falstartów i kilku nieudanych prób najazdu, gonitwa wstartowała z 10-minutowym opóźnieniem. Na prowadzenie wysunął się Valko Jenilat (Eric Raffin), a powożony przez Bj
örna Goopa 6-letni Readly Express zajął drugi zewnętrzny tor, pozwalając się wyprzedzić innemu synowi Ready Cash'a - Charly du Noyer (Yoann Lebourgeois). Faworyzowany Bold Eagle (Franck Nivard) podążał śladami swojego szwedzkiego półbrata trzymając się blisko za jego plecami, a trzecim torem rozpędzał się Propulsion (Örjan Kihlström) oraz Bird Parker (Jean Philippe Monclin). Po pierwszym kilometrze trenowany przez Daniela Redéna Propulsion przejął pozycję lidera, a dwaj faworyci spadli kolejno na szóste (Readly Express) oraz ósme miejsce (Bold Eagle), wciąż jednak pilnując zewnętrznego toru, skąd łatwo mogli rozpocząć finisz. Prowadzenie objął Bird Parker. Konie zbliżały się do ostatniego zakrętu, a tempo gonitwy zaczęło przypominać to sprzed roku (1500 m - 1'12''6, 1000 m - 1'11''6). 650 m przed celownikiem Björn Goop, czując na plecach oddech Bold Eagle, zdecydował się przejść do ofensywy i wyprowadził zaprzęgi na finiszową prostą. W czole stawki zagalopował Charly du Noyer. Niemal 40.000 widzów zgromadzonych tego dnia na Vincennes mogło podziwiać niezwykłą bratobójczą walkę. Do mety pozostało 200 m, a o zwycięstwo walczyli trzej synowie Ready Cash'a - kłusujący od bandy Bird Parker, biegnący środkiem Readly Express i szarżujący polem Bold Eagle, który - przez krótką chwilę - wydawał się zyskiwać przewagę. Jeśli wierzyć uruchomionej tego dnia aplikacji Epiqe Tracking, trenowany przez Sébastiena Guarato ulubieniec Francji atakował swojego największego rywala w tempie 1'03''6! Readly Express był jednak nieugięty i minął celownik jako pierwszy wygrywając swój 21 wyścig w rekordowym czasie 3'12''30 / 2700 m. Bold Eagle musiał uznać wyższość młodszego brata i zadowolić się - po raz piąty z rzędu - drugą lokatą. Miejsce trzecie wywalczył Propulsion, który długo nie mógł znaleźć przejścia na finiszu, a czwarta ukończyła bieg Belina Josselyn (Jean Michel Bazire).

Lista szwedzkich kłusaków, które stanęły na najwyższym stopniu podium Nagrody Ameryki jest krótka, a 6-letni
Readly zajął na niej siódme miejsce. Jest następcą takich skandynawskich gwiazd jak Maharajah (2014), Gigant Neo (2006), Ina Scot (1995), Queen L (1993), Dart Hanover (1973) czy Scotch Fez (1950). Choć po wyścigu Pierre Pilarski naśmiewał się, że Szwedzi zmuszeni byli posiłkować się francuskim ogierem (Ready Cash) by ograć jego czempiona, to przyznał, że fenomenalny Readly Express tego dnia był nie do pobicia.

Swoich emocji nie ukrywał Björn Goop, którego obiektywy aparatów zdołały uchwycić, jak płakał po minięciu celownika. Zdobywca dwunastu Złotych Kasków dla najlepszego szwedzkiego powożącego ma na koncie ponad 6500 wygranych (między innymi 3 x Elitloppet), ale do pełni szczęścia wciąż brakowało mu zwycięstwa w tej najtrudniejszej z francuskich gonitw. Zwycięstwa, o które tak zaciekle walczył przez lata powożąc fantastycznym Timoko.

Nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie czekać na GRAND PRIX DE FRANCE (G1 | 2100 m | 400.000 €)
, która wystartuje już 11 lutego. W walce o drugą koronę nie zobaczymy jednak fenomenalnego Caddie Kingofdream (znanego nam dzisiaj jako Readly Express), który udał się na zasłużony odpoczynek. Następnym przystankiem w karierze utalentowanego ogiera ma być zaplanowane na 11 marca GRAND CRITERIUM DE VITESSE (G1 | 1609 m | 200.000 €), a stamtąd - jak twierdzi Timo Nurmos - już prosta droga do ELITLOPPET...Grand Prix d'Amérique 2018 - Vincennes - READLY EXPRESS / Björn Goop


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego