Kłusak amerykański - SHiUK

Idź do spisu treści

Menu główne

Kłusak amerykański

HISTORIA

KŁUSAK AMERYKAŃSKI - STANDARDBRED

Początki rozwoju hodowli kłusaków w USA to połowa XVIII w. W tych czasach właściciele koni często rozstrzygali spory pomiędzy sobą, powożąc zaprzęgami w wyścigach ulicznych. Był to dość niebezpieczny proceder, zwłaszcza dla mieszkańców miast. Postanowiono więc sąsiedzkie rywalizacje przenieść na tory wyścigowe i szybko pojawiło się zapotrzebowanie na konie typowo wyścigowe, które mogłyby mierzyć się z bardzo sławnymi już w tamtych czasach kłusakami orłowskimi oraz angielskimi norfolkami.
W 1788 r
. sprowadzono do USA urodzonego w 1780 r. ogiera o imieniu Messenger, który jest uznawany za protoplastę kłuska amerykańskiego. Miał doskonałe pochodzenie, w jego żyłach płynęła krew wszystkich trzech ogierów założycielskich rasy pełnej krwi angielskiej oraz znaczny procent krwi kłusaka norfolskiego, którego angielscy hodowcy bardzo często używali do udoskonalania koni pełnej krwi.

Legitymował się także świetną karierą w wyścigach płaskich w Anglii. Messenger krył wiele klaczy różnych ras, wśród nich klacze morgan, angielskie inochodźce, kanadyjskie inochodźce i inochodźce narragansett. Dwie ostanie rasy miały swe korzenie w hiszpańskich inochodźcach, koniach Jennetha, które przywędrowały do Ameryki razem z konkwistadorami.

           
Messengera używano do rozpłodu przez dwadzieścia lat w Pensylwanii, Nowym
Jorku i New Jersey. W 1808 r., w wieku 28 lat, koń ten padł. Jego miejsce zajął wnuk - Hambletonian 10, urodzony w 1849 r., od którego pochodzi nazwa najwyżej dotowanego wyścigu dla trzyletnich kłusaków w USA. Hambletonian 10 nie był zbyt urodziwy, ale za to silny. Nigdy nie brał udziału w wyścigach, jednak okazał się interesujący dla hodowców koni wyścigowych, ponieważ w próbnym biegu zmierzono mu bardzo dobry w tamtym okresie czas 2 min. i 48,5 sek. na milę angielską (1609 m).
Amerykańska nazwa "Standardbred" pochodzi od wymogu dotyczącego szybkości na milę angielską. Konie dopuszczone do wyścigów muszą spełniać pewną normę, czyli STANDARD. Dla kłusaków to 2 min. i 30 sek.

Między 1851
r. a 1875 r. Hamblatonian 10 doczekał się nie mniej niż 1335 potomków. Wszystkie dzisiejsze kłusaki amerykańskie pochodzą od Messengera i Hambletoniana 10, bowiem rolę reproduktorów przejęli synowie tego ostatniego: George Wilkes urodzony w 1856 r., Dictator urodzony w 1863 r., Happy Medium urodzony w 1863 r. i Electioneer urodzony w 1868 r.

Początki wyścigów kłusaków w USA sięgają lat siedemdziesiątych XIX wieku. W 1871
r. utworzono pierwszą organizację "National Trotting Association" oraz rozpoczęto rejestr ksiąg stadnych dla rasy kłusaka amerykańskiego. Następną organizacją była "American Trotting Asociation". W 1887 r. ostatecznie połączono te organizacje, tworząc stowarzyszenie "United States Trotting Association". Kłusak amerykański jest koniem o wyraźnie zaznaczonych cechach wysokiej dzielności. Jest najszybszy wśród kłusaków. Biorąc także pod uwagę liczebność, jest najważniejszą rasą kłusaków na świece, mającą największy wpływ na wszystkie inne hodowle kłusaków gorącokrwistych.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego